WYSPA UZNAM I WYSPA WOLIN

 

 

DZIKA PRZYRODA ŚWINOUJŚCIA : ZIMA

Zapowiedź filmu o dzikiej przyrodzie Świnoujścia. Zdjęcia Krzysztof Chomicz

 

Serdecznie Państwa zapraszamy do oglądnięcia galerii  lotniczych zdjęć Świnoujścia autorstwa Kamila Czecha

http://www.eswinoujscie.pl/swinoujscie-w-obiektywie-kamila-czecha-rewelacyjne-zdjecia-lotnicze-zobacz/

 

 

1.PLAŻA W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

kite 222-14 (Kopiowanie)

Świnoujska plaża to najpiękniejsza plaża na polskim wybrzeżu. Wielokrotnie najwyżej oceniana w wielu rankingach. Plaża w Świnoujściu jako jedyna w Polsce uzyskała Certyfikat Błękitnej Flagi 8 lat z rzędu. Jej największe atuty to piękny złoty piasek,szerokość i długość, ale najważniejsze jest to że właśnie w Świnoujściu jest najcieplejsza woda w Bałtyku.

ZAPRASZAMY NA SEANS FILMOWY – WYCIECZKA Z DRONEM NAD NOWĄ DZIELNICĄ NADMORSKĄ W ŚWINOUJŚCIU I GALERIĘ ZDJĘĆ LOTNICZYCH ŚWINOUJŚCIA

https://www.youtube.com/watch?v=I8fuoNLqEcE

 

 

http://www.eswinoujscie.pl/category/zdjecia-lotnicze-swinoujscie/

 

 

2.PROMENADA W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)
Zaraz obok plaży znajduje się nowa promenada o której koniecznie trzeba wspomnieć. Promenada oferuje turystom ciągnące się kilometrami kawiarnie, restauracje, lodziarnie, smażalnie, butiki , sklepy z pamiątkami, wypożyczalnie rowerów oraz fontanny. Jej różnorodność zaspokoi nawet najbardziej wybrednego turystę. To miejsce tętni życiem cały rok: w sezonie za sprawą turystów a po sezonie kuracjuszy korzystających z bogatej oferty uzdrowiskowej.

Świnoujście to nie tylko plaża, promenada i noclegi to przede wszystkim uzdrowisko nadmorskie. Jego historia rozpoczęła się w 1822r. wraz z założeniem Stowarzyszenia Kąpieliskowego. W 1897r. w Świnoujściu(Swinemunde) odkryto źródła solankowe . Od tego czasu Świnoujście oprócz sezonowego kąpieliska posiadało całoroczną bazę kuracyjną i zabiegową.

Świnoujskie uzdrowisko ma do zaoferowania  wyjątkowy klimat z dodatkiem jodu,naturalne wody mineralne(solanka bromkowo-sodkowo-jodkowa) oraz borowinę. W Świnoujściu leczy się m.in.choroby układu oddechowego, układu krążenia, choroby kardiologiczne, dermatologiczne, pulmonologiczne oraz reumatologiczne.

Promenada.Świnoujście

Promenada w Świnoujściu.Fot.Dom Gościnny Ptaszarnia,Adrianna Kutelska

Promenada Świnoujście

Promenada Świnoujście.Fot.Dom Gościnny Ptaszarnia,Adrianna Kutelska

 

Obecnie Świnoujście to nadmorski kurort z prawdziwego zdarzenia.Znakomita baza noclegowa w tym Dom Gościnny Ptaszarnia na Wyspie Karsibór, doskonałe warunki do uprawiania aktywnej turystyki oraz zdrowy klimat czynią Świnoujście jednym z najciekawszych kurortów w Europie.

 

3.LATARNIA MORSKA W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA WOLIN)

Lokalizacja latarni morskiej to prawobrzeżna część miasta Świnoujście .Pierwszą ,drewniano-lustrzaną latarnię morską wzniesiono  w 1805 roku, kolejną , stalową w 1828 roku. Natomiast budowa obecnej , ceglanej latarni morskiej rozpoczęła się  w 1854 roku a zakończyła 1859 roku. Od sierpnia 2000 roku Latarnia Morska w Świnoujściu została udostępniona dla zwiedzających.

Nasza świnoujska latarnia jest najwyższą ,czynną ,ceglaną latarnią morską na świecie!

Widok z latarni morskiej w Świnoujściu:

https://www.youtube.com/watch?v=DLQv3tketWo

 

 

 

Latarnia Morska .Świnoujście

Latarnia Morska .Świnoujście

Świnoujście - w tle Latarnia Morska

Świnoujście – w tle Latarnia Morska.Fot.Dom Gościnny Ptaszarnia,Adrianna Kutelska

Latarnia ma 65 metrów wysokości i 303 schody. Widok z jej tarasu rozciąga się na całą Cieśninę Świny, całe miasto Świnoujście, port w Świnoujściu,Zatokę Pomorską, Morze Bałtyckie oraz Rozlewiska Delty Świny. Przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych, światło z  jej 500 watt-owej żarówki jest widoczne nawet z 46 kilometrów.

 

4.ŚWINOUJSKIE JASNE 5% LOKALNY SMAK (WYSPA UZNAM,WYSPA KARSIBÓR, WYSPA WOLIN)

 

Świnoujskie Jasne 5% Lokalny Smak Fot.Adrianna Kutelska,Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście

Świnoujskie Jasne 5% Lokalny Smak Fot.Adrianna Kutelska,Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście

Świnoujskie Jasne 5% Lokalny Smak Fot.Adrianna Kutelska,Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście

Świnoujskie Jasne 5% Lokalny Smak Fot.Adrianna Kutelska,Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście

 

Czyli SYBILLA kontratakuje.Warzony w otwartych kadziach chmiel : lubelski ,Perle,Sybilla , słód jęczmienny jasny oraz drożdże dolnej fermentacji to wyrafinowana kompozycja smaku świnoujskiego piwa.

Świnoujskie Jasne idealnie pasuje do regionalnej , wyspiarskiej kuchni. Natychmiast poprawia samopoczucie. Piwo nieskażone nutą sztucznych dodatków i konserwantów. Jasnobursztynowy kolor i obfita piana to najprawdziwszy „sztorm” zaklęty w kuflu 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.PRZEDWOJENNE ŚWINOUJŚCIE CZYLI SWUNEMUNDE HISTORYCZNIE I MELANCHOLIJNIE – ŚWINOUJŚCIE W SIECI
https://www.youtube.com/watch?v=sKENVRksY0U

 

Link do FB Stowarzyszenie Grupa Mielin-dla wszystkich ciekawych historii Świnoujścia i koneserów starych pocztówek
https://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-Grupa-Mielin/165517023466631?fref=ts

 

 

6.PODZIEMNE MIASTO NA WYSPIE WOLIN W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA WOLIN)

Najnowszą atrakcją prawobrzeża jest PODZIEMNE MIASTO NA WYSPIE WOLIN(kompleks schronów połączonych kilometrem tuneli). To unikatowy zabytek techniki militarnej. Kompleks wybudowany w latach 1936-1938 jako BATERIA OBRONY WYBRZEŻA „VINETA” .Po wojnie pełnił funkcję stanowiska dowodzenia dla dowództwa Wojska Polskiego.

 

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

http://www.podziemne-miasto.pl/

 

 

 

7.MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

 

Najstarszy budynek w mieście, wybudowany wg projektu mistrza budowlanego Meyera, jako Ratusz Miejski.

Budowa trwała od 1805 do 1806 roku. W budynku Ratusza Miejskiego swoją siedzibę miały: Magistrat, Urząd Celny, Urząd Skarbowy, Posterunek Wojskowy, Urząd Rybacki, Kasa Oszczędnościowa, Sąd oraz Komisja Żeglugi.

Charakterystyczna wieżyczka na budynku Ratusza Miejskiego została wybudowana w 1839 roku wg projektu Weiharda. Była ona niezbędna do montażu zegara, który był darem dla miasta od berlińskiego bankiera Izaaka Schonlanka. Zegar wykonał dworski zegarmistrz Ernest Mollinger. Nie obyło się bez problemów, ponieważ do kwoty  darowanej przez Schonlanka , miasto musiało dołożyć jej  dwukrotność  aby zapłacić za zegar.

Od 1974 roku w budynku mieści się Muzeum Rybołówstwa. W muzeum oprócz wystawy związanej z fauną Bałtyku i połowem ryb, znajduje się dział poświęcony historii miasta Świnoujścia oraz wystawa” świat żywej  rafy koralowej” . W muzeum odbywają się również liczne wystawy czasowe.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 do 17.00.

 

 

 

8.PARK ZDROJOWY W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

Jeden z najpiękniejszych,nadmorskich parków w Europie . Jest wyjątkowy i unikatowy w skali nadmorskich kurortów.Jego powstanie jest związane  z datą nadania  Świnoujściu praw miejskich w 1765 roku.Pierwsza nazwa parku  to Olchowa Plantacja (Elsen Plantage ). W 1826 roku ówczesne władze świnoujskie do zaprojektowania otoczenia parkowego Domu Zdrojowego zatrudniły znanego ogrodnika Petera Josepha Lenne.(Dyrektor generalny Ogrodów Pruskich) .Dom Zdrojowy mieścił się w pobliżu obecnego Parku Zdrojowego. Stąd wiele źródeł podaje właśnie Lennego jako architekta Parku Zdrojowego w Świnoujściu i jednocześnie jako realizatora tegoż projektu. Park jednak powstał w latach późniejszych. Nie ujmuje to w niczym jego wyjątkowej urodzie a wręcz stanowiło świetną reklamę dla miasta. Światowej klasy ogrodnik zamówił  duże ilości  lip,akacji,klonów,wiązów. Lenne jednak nie dokończył swego dzieła ,które okazało się za drogie dla miasta(sprowadzono wówczas sadzonki drzew z wielu zakątków Europy). Jego następca nie poradził sobie z sadzonkami wymagających gatunków drzew posadzonych na piaszczystych terenach.Wiele sadzonek uschło.Sytuacja parku poprawiła się po 1886 roku.Zbudowano na terenie parku odpowiedni system nawadniajaco – odwadniający. W roku 1988roku Park Zdrojowy został wpisany do rejestru zabytków. W ramach projektu” Morze Bałtyckie-łączące wyspy ,kraje, kultury i regiony przyrodnicze-wspólny polsko-niemiecki projekt w zakresie edukacji ekologicznej” , Gmina Miasto Świnoujście wybudowała w parku plac zabaw,publiczną toaletę oraz ścieżkę edukacyjną.Obecny Park Zdrojowy w Świnoujściu zajmuje 48 hektarów.Jego granice to ul.Jachtowa,ul.Władysława Sikorskiego,Bolesława Krzywoustego,ul.Henryka Sienkiewicza i Mieszka I. Obecny Park Zdrojowy to miejsce na  rodzinne spacery, wycieczki rowerowe ,wspaniałe miejsce na piknik (obok mariny w Świnoujsciu) a towarzystwo ponad 150-letnich drzewostanów czyni to miejsce wyjątkowym .Jest to zdecydowanie jedna z ciekawszych atrakcji w Świnoujściu dla rodzin z małymi dziećmi.Na terenie Parku Zdrojowego znajdują się place zabaw, miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu , boisko oraz niepowtarzalna flora i fauna.

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/49/1057

 

 

 

Park Zdrojowy Świnoujście

Park Zdrojowy Świnoujście.Fot.Adrianna Kutelska-Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście.

9.FORT GERHARDA (WYSPA WOLIN)

Jeden z elementów Twierdzy Świnoujście i żywe muzeum. Najstarszy obiekt fortyfikacyjny  w Świnoujściu, zwany również Fortem Wschodnim.Turyści w ciągu  jednego dnia  mają okazję przejść przyspieszone przeszkolenie wojskowe .Na terenie fortu czeka na Państwa fantastyczny szlak turystyczny, muzeum z pamiątkami po żołnierzach, historyczną dokumentacją ,sprzęt wojskowy, przenośna toaleta polowa dla oficerów oraz kompletna kuchnia polowa z XX wieku. W 2010 roku Fort Gerharda otrzymał tytuł jednego z siedmiu turystycznych cudów Polski. Komendantem twierdzy jest Piotr Piwowarczyk. Budowę Fortu Gerharda  rozpoczęto w 1856 roku i w  1863 roku skończono.Wielokrotnie modernizowany. Służył do obrony przed flotą nieprzyjaciela a forteczne działa strzegły Ujścia Świny, którą wiódł i wiedzie do dziś szlak wodny do Szczecina. Fort wschodni położony jest na Wyspie Wolin przy ujściu Świny do morza ,ok 150 m od latarni morskiej w Świnoujściu

http://www.fort-gerharda.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=FTAWfdgJCkM

 

 

10.FORT ANIOŁA- ENGELSBURG (WYSPA UZNAM)

Wybudowany w latach 1854-1858.Piękna trzykondygnacyjna baszta.Jej górę zdobi piękny krenelaż (strzelnica z charakterystycznym zębatym murem). Architektura fortu nawiązuje do zamku Św Anioła w Rzymie. Oryginalny wygląd baszty zniszczyli Niemcy w latach 30  stawiając na wieżyczce obserwacyjnej bunkier na radar.Następnie wojsko radzieckie zostawiło  po sobie dodatkowy element kondygnacyjny w postaci masztu.Fort jest udostępniony do zwiedzania.

http://www.fortaniola.pl/pl/

Fort Anioła w obiektywie Sławomira Ryfczyńskiego

https://www.youtube.com/watch?v=_FkxWp2fuqg

 

 

 

 11.FORT ZACHODNI (WYSPA UZNAM)

Fort  Zachodni w Świnoujściu to pruskie,XIX wieczne fortyfikacje Twierdzy Świnoujście znajdujące się na zachodniej części Wyspy Uznam, zlokalizowane najbliżej morza. Potężna twierdza do dziś zachowała jedynie dwa  forty i kilka mniejszych budynków. Fort wzniesiony został w latach 1856- 1861.Wielokrotnie poddany modernizacji. Niegdyś uzbrojony w potężne działa nadbrzeżne dziś pełni funkcję Muzeum Historii Twierdzy z ciekawą kolekcją militariów. W żelbetowym budynku z czasów II Wojny Światowej znajdującym się na terenie fortu , szkolono obsługę dział artylerii nadbrzeżnej Kriegsmarine. W 1939 roku Niemcy nadali baterii  nazwę Henningsen (od nazwiska dowódcy kompanii szturmowej Kriegsmarine por.Wilhelma Henningsena ). W starym laboratorium prochowym znajduje się obecnie restauracja. Kierując się wzdłuż ul.Jachtowej można zobaczyć remizę artyleryjską z pancernymi wrotami, potężną bramę chroniącą most zwodzony prowadzący niegdyś do fortecznego kompleksu oraz podziemia prochowni która potrafiła pomieścić ponad pół tysiąca ton prochu.

https://www.youtube.com/watch?v=WokGYpzPwK0

http://www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie/html/history_fort.htm

https://www.youtube.com/watch?v=iN_t16b51Ks

 

12.KAPITANAT PORTU W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

Obecny budynek Kapitanatu Portu w Świnoujściu to następca wcześniejszego  Urzędu Rozbudowy Portu ,który w  1872 roku uległ zniszczeniu podczas powodzi. Wg relacji świadków fala powodziowa dochodziła do 3 metrów .Pierwszy urząd mieścił się w niewielkim parterowym budynku z wieżyczką. Nowy budynek oddany został  do użytku w 1879 roku ,zbudowany wg  projektu  starszego radcy budowlanego Alberta  Severina- architekta latarni morskiej w Świnoujściu.Budynek zaprojektowano i zabezpieczono w sposób chroniący go przed kolejną powodzią ( kolejna powódź w  1913 roku obeszła się z nim łagodnie choć część miasta  została zalana falą powodziową) .Na  murach budynku zamontowana została  tabliczka wskazująca poziom wody podczas powodzi w 1913 roku.W 1939 roku w budynku mieściło się dowództwo Kriegsmarine a po wojnie armia radziecka.W 46 roku budynek został przekazany Polskiej Marynarce Wojennej. Świnoujski Kapitanat Portu swoje rządy pełni w tym miejscu 42 lata. Przed Kapitanatem Portu rosną piękne cisy „Żeglarze” – świnoujskie pomniki przyrody.

 

13.STAWA MŁYNY – MUHLENBAKE (WYSPA UZNAM)

 

rudzik_lo-168

Stawa Młyny w obiektywie Krzysztofa Chomicza.Świnoujście -Wyspa Uznam

Poniżej link ze starym zdjęciem Stawy Galeriowej .Źródło : FB Stowarzyszenie Grupa Mielin.

 

https://www.facebook.com/165517023466631/photos/a.668196099865385.1073741857.165517023466631/751578328193828/?type=1&theater

Stawa Młyny to zwycięzca plebiscytu na najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim.To znak nawigacyjny ujścia Świny do Bałtyku i  wejścia do portu w Świnoujściu. Zaprojektowany przez starszego radcę budowlanego Alberta Severina. Zbudowany w latach 1873-1874 mierzy 10 metrów wysokości.Jej pulsujące światło widać z 32 km. Razem z nieistniejącą Stawą Wolin na falochronie wschodnim tworzyła nowoczesny system nawigacyjny. Obecnie razem ze Stawą Galeriową oddaloną o ok. 500m na południe, wytycza oś toru wodnego do świnoujskiego portu. Jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Świnoujścia i stanowi część oficjalnego logo miasta. W okresie letnim na plaży  obok falochronu ze Stawą Młyny mieści się szkółka kitesurfingu.

Świnoujście w obiektywie Daniela Szysza :

https://www.youtube.com/watch?v=aDbW9f-bi8M

https://www.youtube.com/watch?v=iS9jBIYEQ3w

 

 

14.FALOCHRON ZACHODNI (WYSPA UZNAM)

Stawa Młyny-czyli najbardziej romantyczne miejsce w Polsce.Świnoujście

Stawa Młyny i Falochron Zachodni-czyli najbardziej romantyczne miejsce na Pomorzu Zachodnim.Na pierwszym planie nasi kochani goście .Świnoujście.Fot.Sławek Lubowicki

Powstał w 1818 roku dzięki Fryderykowi Wilhelmowi III . Jest on mniejszy od falochronu wschodniego, zbudowany z ogromnych głazów narzutowych. Jego długość to ok 350 m a szerokość 7m. Przetrwał w nie naruszonym stanie. Na jego końcu znajduje się Stawa Młyny.

 

 

15.KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

Został zbudowany w latach 1788-1792 w pobliżu miejsca wcześniejszego starego kościoła gotyckiego ( w Westwine ok 1 km od centrum miasta). Skromny kościół zaprojektował berliński architekt Gilly.Poświęcenie odbyło się we wrzesniu 1792 roku.Pierwsze organy zostały zakupione w 1803 roku przez szczecińskiego kupca Karla Maansa.Wykonała je szczecińska firma Grunberg.W roku 1927 zastąpiono je lepszymi ,wykonanymi przez bawarskiego organmistrza Steinmeyera z Oettingen. Do dziś  można usłyszeć ich brzmienie podczas corocznych koncertów organowych odbywających się w Świnoujściu.w 1881 roku przebudowano kościół,m.in.dobudowano wieżę i odlano 4 dzwony.To wszystko działo się za sprawą bardzo zaradnego pastora Steinbucka.Z czterech dzwonów do dziś przetrwał tylko jeden.Kolejny remont kościół przeszedł w 1906 .Kościół praktycznie bez szwanku przetrwał okres II  Wojny Światowej.W 1947 roku protestancki kościół został przekazany kościołowi katolickiemu.Ważną datą jest dla tej parafii był dzień 2 i 3 maj 1952, wtedy odprawił nabożeństwo prymas kardynał Stefan Wyszyński i wraz z biskupem Baraniakiem udzielił sakramentu bierzmowania 463 mieszkańcom Świnoujścia.Kolejny remont to lata 1982-1986.Wtedy właśnie podczas naprawy wieży kościelnej znaleziono w jej kopule znaleziono siedmiostronicową dokumentację złożoną tam w 1881.Dokumentacja zawierała opis  historii kościoła.Obecnie w kopule umieszczona została kopia tych dokumentów wraz nowymi zdjęciami i monetami .Najbardziej znaną ozdobą kościoła jest  drewniany model statku -francuskiej korwety z 1881roku.Powieszony jest pod sufitem w nawie głównej.Jest to dar od kapitana Chrystiana Heinsa.Własnoręcznie zrobiony statek miał zdobić kościół w którym weźmie ślub.W roku 1813 poznał córkę świnoujskiego kupca Wagnera-Charlotte Dorothe ,a w 28 lipca 1814 roku poślubił.Obietnicy dotrzymał.Statek do dziś mogą Państwo podziwiać w Kościele Chrystusa Króla w Świnoujściu.

 

 

 

 

16.KOŚCIÓŁ GWIAZDY MORZA W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

Pierwszy i jedyny powstały w tamtych czasach kościół katolicki zaprojektowany przez berlińskiego architekta Engelberta Seibertza .Historia kościoła zaczyna się od 1867 roku ,kiedy to miasto udostępniło teren pod jego budowę przy ul.Neuestrasse czyli obecnej ulicy Piastowskiej.Powstał tam dom misyjny dla ok 200 świnoujskich katolików .

15 sierpnia 1895 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza. Kościół poświęcono 22 lipca 1895 roku.Kościół został oficjalnie zatwierdzony dopiero w 1908 roku.We wnętrzu kościoła zachowało się sporo oryginalnych elementów .Organy w 1903 roku wykonała   szczecińska firma Grunberg (wykonawca pierwszych organów w kościele Chrystusa Króla).

 

 

 

17.FALOCHRON WSCHODNI -WARSZÓW. ŚWINOUJŚCIE (WYSPA WOLIN) -najdłuższy betonowo-kamienny falochron w Europie

W roku 1818 zaczęto budowę dwóch falochronów z rozkazu Fryderyka Wilhelma III.Falochron Wschodni był wtedy największym falochronem Morza Bałtyckiego.Tak samo jak falochron zachodni ten również zbudowany został z ogromnych głazów o wadze dochodzącej do 1,5 tysiąca kilogramów i wielkości 1,5 metra.Głazy sprowadzono  z Koserow. Budowa falochronu trwała do 1822r. Długość falochronu wschodniego to 1400m a szerokość ok 7 m.Jest to  najdłuższy betonowo-kamienny falochron w Europie.W latach 2010-2012 został poddany modernizacji.

https://www.youtube.com/watch?v=kFM2wshnQj0

https://www.youtube.com/watch?v=VkpAr-tC7FI

 

 

18.WIEŻA WIDOKOWA-POZOSTAŁOŚĆ PO PROTESTANCKIM KOŚCIELE GARNIZONOWYM MARCINA LUTRA W ŚWINOUJŚCIU ( WYSPA UZNAM)

Neogotycka wieża to jedyny ocalały fragment garnizonowego kościoła Marcina Lutra,rozebranego w latach 60-tych XX wieku.Z jej szczytu rozpościera się widok na całe Świnoujście,Wyspę Wolin,Wyspę Karsibór  oraz niemiecką stronę Wyspy Uznam.

http://podrozepolskiemorzekompendiumwiedzy.blogspot.com/2013/03/swinoujscie-zabytki-na-wyspie-uznam_15.html

https://www.youtube.com/watch?v=MXQWO8RCQrc

 

19.REZERWAT KARSIBORSKIE PAPROCIE NA WYSPIE UZNAM W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM)

Idealne miejsce na wycieczkę rowerową.Rezerwat znajduje się na Wyspie Uznam-skręt w prawo  przed przeprawą promową (promy Karsibór). Najważniejszy w rezerwacie jest Długosz Królewski-paproć dorastająca do 2 metrów oraz Wiciokrzew Pomorski. Rezerwat Karsiborskie Paprocie to największe w Polsce skupisko Długosza Królewskiego.Przepiękna ścieżka przyrodniczo -edukacyjna biegnie wzdłuż nabrzeża Kanału Piastowskiego aż do główek Zalewu Szczecińskiego.Oprócz widoku zapierającego dech w piersiach ,na Wyspę Karsibór, Zalew Szczeciński oraz Kanał Piastowski na końcu czeka na Państwa prawdziwa niespodzianka -mekka ptasiarzy i fotografików czyli świnoujska pustynia. Ważne:koniecznie zaopatrzcie się w preparat przeciw kleszczom.Powierzchnia rezerwatu wynosi 38,10 ha.

http://www.wyspiarzniebieski.pl/turystyka/katalog/13,1,sciezka-spacerowo-edukacyjna-karsiborskie-paprocie.html

 

 

20.WIEŻA GOEBEN – ZWANA DZWONEM I BATERIA GOEBEN NA WYSPIE WOLIN

Wieża wyglądająca jak gigantyczny dzwon to jedyny taki obiekt na polskim wybrzeżu . Pełniła funkcję punktu kierowania ogniem baterii nadbrzeżnej Goeben,  natomiast lasy Ognicy i Przytoru kryły bunkry i działa  (Bateria Goeben, Podziemne Miasto  na Wyspie Wolin). W środku wieży znajdował się dalmierz. Budowę wieży ukończono w 1939 roku.Obiekt kojarzący się z latarnią morską doskonale maskował swoje przeznaczenie.Obecnie nad wieżą pieczę sprawuje Nadleśnictwo Międzyzdroje. Traficie tam w drodze powrotnej z Fortu Gerharda ,drogą między plażą a torami kolejowymi.Następnie wystarczy skręcić w lewo przy drogowskazie wskazującym drogę do wieży 🙂

Polecamy : Forum Zbuntowanych Poszukiwaczy Eksploratorzy

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=377&t=18413

 

21.FORTECZNY SZLAK NADMORSKI W ŚWINOUŚCIU (WYSPA WOLIN)

Pasjonaci militariów i fortyfikacji mogą potraktować Świnoujście jak żywą lekcję historii sztuki fortyfikacyjnej a w szczególności jego Forteczny Szlak Nadmorski stworzony przez Piotra Piwowarczyka obecnego” komendanta” Fortu Gerharda (dzierżawcę  ). Szlak obejmuje również miejsca o których nie dowiecie się Państwo z przewodników. Zapraszamy na ” szlak z armatą”.

Strategiczne znaczenie Ujścia Świny w XIX wieku było tak ogromne ,że Prusacy wybudowali tutaj Twierdzę Morską.

Fort Gerharda (opisany w pkt.8 ) na wschodnim brzegu Świny to początek szlaku.Ciekawostką jest , że fort w chwili zakończenia budowy  był już przestarzały.Stąd jego modernizacje.Wyróżniającym go elementem jest tzw. mokra fosa. W XIX -wiecznych fortyfikacjach to prawdziwa rzadkość (stosowano już fosy suche-bez wody). Od 2001 roku  Fort  Gerharda jest siedzibą  3 batalionu 34 Pułku  Fizylierów im. Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Strzeżcie się turyści.

Następnie szlak prowadzi do Baterii Plażowej (Strand Baterie 1909- 1910). Bardzo nowoczesna jak na tamte czasy budowla miała cztery armaty tzw. znikające .Po  strzale ,każda z 7 metrowych luf cofała się i stawała na chwilę niewidoczna .Poprzecznice usypane miedzy działami pełniły funkcje magazynów amunicyjnych ale przede wszystkim chroniły przed pociskami działa ustawione w jednej linii. Nowoczesna bateria tylko raz została wykorzystana w warunkach bojowych i to do uporządkowania buntowników na okręcie Floty Cesarskiej ( pod koniec I Wojny Światowej). Za czasów panowania Armii Radzieckiej znajdowała się tutaj Bateria Artylerii Stałej. Kierując się na wschód , mijamy terminal gazowy (pkt .22 ) ,teren dawnej ,pruskiej strzelnicy garnizonowej. Skręcamy w las i dochodzimy do Baterii Nabrzeżnych. Dalej natrafimy na schron dla aparatury przelicznikowej z 1909r. Na szlaku zwiedzimy kolejno Baterię Zaporową Warszów ( Oststrand 1936-1938). Bateria służyła do ostrzału samolotów i celów na morzu. Bateria posiadała własna elektrownię. Stanowiska armat były porozrzucane po  terenie i doskonale zamaskowane. Po kilkunastominutowym spacerze ukaże  się nam Bateria Artylerii Nabrzeżnej Forst 1908-1910 (Bateria Leśna). Zachowana w oryginalnym stanie od I Wojny Światowej – prawdziwa gratka dla miłośników militariów w Świnoujsciu. Bateria działała do 1919 roku. Później została rozbrojona. Kierując się szlakiem dotrzemy do słynnego dzwonu (opisany w pkt.19). To słynna 18 metrowa Wieża Goeben , czyli stanowisko dowodzenia Baterii Goeben 1938-1939. Forma dzwona miała uchronić budowlę z potężnym dalmierzem . Pociski które w nią trafiały miały rykoszetować. Dalmierz zaginął a w 2003 roku do dzwonu dobudowano wieżę obserwacyjną , niszcząc przy okazji zabytkowy pancerz.

 

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/119/61/

 

22.SPORTY WODNE W ŚWINOUJŚCIU (WYSPA UZNAM , WYSPA KARSIBÓR)

To właśnie w Świnoujściu w sierpniu 2010 roku, pierwszy raz w Polsce odbyły się zawody kitesurfingowe o randze europejskiej Kitesurf Tour Europe 2010.Zatoka Pomorska to idealne miejsce do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu w Świnoujściu.Podobnie jest nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego na Wyspie Karsibór. Płytka woda i fala przyciąga wszystkich początkujących i stawiających pierwsze kroki  w kitesurfingu i windsurfingu.Nasz Dom Gościnny Ptaszarnia zapewni Państwu komfortowe noclegi w Świnoujściu na Wyspie Karsibór.Co roku gościmy u siebie kitesurferów przyjeżdżających na Wyspę Karsibór.Serdecznie zapraszamy.

W roku 2014 na świnoujskiej plaży odbyły się zawody Pucharu Polski w formule Kite. Akrobacje zawodników zaskoczyły niejednego turystę.Było na kogo popatrzeć. Przez całe lato na świnoujskiej plaży działa szkółka kitesurfingu ( część plaży przy falochronie ze Stawą Młyny-czyli przy najbardziej romantycznym miejscu w Polsce 🙂

 

 

 

 

kite 222-9 (2) (Kopiowanie)

 

 

 23.GAZOPORT LNG -NAJNOWSZA INWESTYCJA PRAWOBRZEŻNEGO ŚWINOUJŚCIA (WYSPA WOLIN)

https://www.youtube.com/watch?v=8e_hxw4M2Uk

https://www.youtube.com/watch?v=QbcSGCViMy0

https://www.youtube.com/watch?v=4_25vx1Whl4

 

 

 

24.MARINA ŚWINOUJŚCIE (WYSPA UZNAM)

https://www.youtube.com/watch?v=y340qRHo5T8

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski Świnoujście -Wapnica

https://www.youtube.com/watch?v=PbzM4cbv9FY

 

25.BLISKOŚĆ GRANICY Z NIEMCAMI I PROMOWE POŁĄCZENIA ZE SKANDYNAWIĄ

Świnoujskie biura podróży prześcigają się w organizowaniu  wycieczek do Niemiec i Skandynawii. Jest to niebywała okazja aby zwiedzić te miejsca podczas krótkich- jedno lub dwudniowych wypadów. Na wycieczkę można popłynąć promem lub pojechać autokarem. Oferta jest tak bogata i zróżnicowana , że każdy znajdzie coś dla siebie. Na stronę niemiecką Wyspy Uznam dodatkowo można dostać się kolejką UBB. Kolejka UBB posiada wagon na rowery (trzeba wykupić dodatkowy bilet). Ciekawa oferta dla osób które chciałyby połączyć zwiedzanie odległych terenów z jazdą na rowerze a obawiają się ,że nie starczy im sił na powrót na dwóch kółkach 🙂 http://www.ubb-online.com/de/static/ubb-bahn

     http://www.wycieczki.fregata.pl/

WAŻNE : DLA DZIECI KTÓRE NIE MAJĄ DOWODU OSOBISTEGO KONIECZNIE TRZEBA ZABRAĆ PASZPORT.

 

 

 

26.HISTORIA PRZYTORU I KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO P.W. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W PRZYTORZE.WYSPA WOLIN.ŚWINOUJŚCIE.

Swlasciciel15052110040

Swlasciciel15052110060

 

 

 

Przytór w obiektywie Kamila Czecha

http://www.eswinoujscie.pl/przytor-z-lotu-ptaka/

 

 

 OKOLICE ŚWINOUJŚCIA

1.MIĘDZYZDROJE, WAPNICA,LUBIN,WICKO ,WOLIŃSKI PARK NARODOWY

2.WISEŁKA

 

 

 

 

 

 

WKRÓTCE NA TEJ STRONIE POJAWI SIĘ WIĘCEJ ATRAKCJI I CIEKAWYCH OPISÓW . BĘDZIE TROCHĘ NOWOCZEŚNIE I TROCHĘ HISTORYCZNIE  .PROSIMY O WYROZUMIAŁOŚĆ I ZAPRASZAMY DO LEKTURY Z PEWNOŚCIĄ KAŻDY Z PAŃSTWA ZNAJDZIE DLA SIEBIE COŚ CIEKAWEGO.

 

 

 

 

Świnoujście noclegi,noclegi Świnoujście,noclegi  na Wyspie Karsibór,Karsibór,Wyspa Karsibór noclegi,imprezy Świnoujście,agroturystyka Karsibór,Karsibór agroturystyka,Świnoujście agroturystyka,agroturystyka Świnoujście,Wyspa Karsibór,noclegi Karsibór,Karsibór noclegi