DLACZEGO WARTO SPĘDZIĆ CZAS NA NASZEJ WYSPIE KARSIBÓR  W ŚWINOUJŚCIU ?

ZAPRASZAMY NA OBOWIĄZKOWY SEANS PRZED PRZYJAZDEM DO NAS  . PIERWSZA MINUTA FILMU TO WYSPA KARSIBÓR NA KTÓREJ ZNAJDUJE SIĘ DOM GOŚCINNY PTASZARNIA.

 

Świnoujscie w obiektywie Kamila Czecha  https://www.youtube.com/watch?v=zpb1mSv8bCU

 

 

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór

Zimowa Wyspa Karsibór Fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór Fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór Fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór Fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór.Fot.Krzysztof Chomicz

Zimowa Wyspa Karsibór.Fot.Krzysztof Chomicz

Karsiborska Kępa fot.Adrianna Kutelska

Kanał Piastowski fot.Adrianna Kutelska

 

 

 

Wyspa Karsibór.Fot.Adrianna Kutelska,Dom Gościnny Ptaszarnia-Wyspa Karsibór,Świnoujście

Położenie

Dzisiejszy Karsibór to dzielnica miasta Świnoujście,dawniej Karsibór, Caseburg, Kaseburg.Odległy od centrum o 8 km.Do lat osiemdziesiątych XIX w położony był na Wyspie Uznam.Wykopanie Kaiserfahrt w latach 1874-1880 (obecnie Kanał Piastowski),odcięło południowo-wschodnią część wyspy i utworzyło nową której nadano tę samą nazwę jaką nosiła znajdująca się na niej wioska CASEBURG- bór po lewej stronie

Nazwa wyspy pochodzi od słowa „karś” , „karśniawy” co w języku pomorskim znaczy „lewy”.  Karsibór to inaczej „bór po lewej stronie”.

Wyspa Karsibór o pow.14km2 to najmniejsza z zamieszkałych wysp Świnoujścia,wchodząca w skład Krainy 44 Wysp.Dojazd na Wyspę Karsibór zapewnia nowy most oddany do użytku w 2013 roku, z wydzieloną drogą dla rowerzystów i pieszych.

Wyspa Karsibór ma zdecydowanie wiejski charakter choć jest to Świnoujście. Jeżeli chcecie Państwo odpocząć to  należy zarezerwować  nocleg w Świnoujściu na Wyspie Karsibór z dala od zgiełku. Dom Gościnny Ptaszarnia to  wyjątkowa, wyspiarska agroturystyka w Świnoujściu.

Wyspa Karsibór to przyrodniczy raj i niepowtarzalne miejsce na mapie Polski.Rewelacyjne miejsce dla fotografików, koneserów przyrody, kajakarzy, żeglarzy,  rowerzystów, wędkarzy , miłośników historii i archeologii.W bezpośrednim sąsiedztwie natury można odpocząć od zgiełku dużych miast .Karsibór słynie nie tylko  z przepięknej przyrody i terenów otoczonych rozlewiskami Starej Świny i wodami Zalewu Szczecińskiego.Na Wyspie Karsibór znajduje się ptasi rezerwat Karsiborska Kępa, zabytkowy i najstarszy w Świnoujściu kościół  z XV wieku pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny,stare cmentarze ewangelickie, pomnik lotników RAF, dawny basen u-bootów(niemieckich kutrów torpedowych Kriegsmarine), piękne dzikie plaże Zalewu Szczecińskiego, falochrony Kanału Piastowskiego, 400 zaprzyjaźnionych dzików, kilka rodzin bobrów, borsuków, lisów i całej reszty z zielonego lasu:-)

DSC03074

Plaża w obiektywie Tomasza Wojnicza

Przez Wyspę Karsibór przebiegają wyznaczone w przewodnikach szlaki rowerowe,piesze i kajakowe.

Jako ciekawostkę dodam,iż w czerwcu 1630 r. w Karlshagen na Uznamie zjechało wojsko szwedzkie,które przez wyspę i karsiborską przeprawę ruszyło na Szczecin i dalej na Polskę.Dowodzący Szwedami król Gustaw Adolf na swoją kwaterę wybrał plebanię kościoła w Karsiborze.Przebywał w niej od 13 do 19 lipca 1630r.

Ponadto na Szvine(Świna)  zakotwiczyła szwedzka  flota dowodzona przez admirała Larsa Mathsona Strusshjelma.On również rezydował w Karsiborze.

 

Bliskość najpopularniejszego letniego kurortu Polski

Karsibór jest często określany mianem „zielonej wyspy”. Pod względem przyrodniczym wyspa jest naprawdę niepowtarzalna i wyjątkowa.
Ze względu na swoje walory przyrodnicze, na wyspie rozwinęła się agroturystyka, choć formalnie nie może  być tak nazywana ze względu na przynależność do ponad 40 tysięcznego Świnoujścia. Ze względu na położenie i przyrodę nasi goście pobyt u nas kategoryzują jako jeden z tych niezapomnianych i wyjątkowych.

Jeżeli ktoś z naszych gości zatęskni za miejskim zgiełkiem, towarzystwem  kilkuset tysięcy  turystów, promenadą pełną smażalni ryb, lodziarni i kolorowymi kiermaszami, bez problemu może w kilkanaście minut dotrzeć do przeprawy promowej i znaleźć się w samym centrum Świnoujścia.Zajmie to Państwu max. 30minut. Najszersza   i najpiękniejsza plaża Polski oraz spora ilość atrakcji w Świnoujściu zaskoczą nie jednego turystę. Decydując się na przyjazd do nas otrzymacie Państwo jednocześnie ciszę i klimat prowincji oraz atrakcje jednego z najpopularniejszych letnich kurortów turystycznych w Polsce.

 

 

Link do oficjalnej strony Urzędu Miasta Świnoujście : szlaki piesze

Szlak fortyfikacyjny  

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/119/61/

 

Miedzynarodowy,nadmorski szlak pieszy E-9

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/121/64/

Szlak Św.Jakuba

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/506/5120

 

 

Woda – Przyroda – Wędkarstwo – Sporty

Wyspa Karsibór to doskonałe miejsce do uprawiania wszelakich sportów wodnych oraz wędkarstwa.

Nasi goście zawsze mogą liczyć na naszą pomoc i doradztwo. Pomożemy w wynajęciu łodzi, kajaka, czy katamarana.

ptaszarnia209

Prezes Domu Gościnnego Ptaszarnia podczas rejsu po Świnie.Wyspa Karsibór Fot.Adrianna Kutelska-Dom Gościnny Ptaszarnia,Wyspa Karsibór ,Świnoujście.

 

 

Prezes z 5,5 kg z dzisiejszego połowu na Zalewie Szczecińskim-Wyspa Karsibór 13.06.2015

Prezes Domu Gościnnego Ptaszarnia z 5,5 kg z dzisiejszego połowu na Zalewie Szczecińskim-Wyspa Karsibór 13.06.2015  Fot.Adrianna Kutelska-Dom Gościnny Ptaszarnia,Wyspa Karsibór,Świnoujście.

 

 

 

 

Link do oficjalnej strony Urzędu Miasta Świnoujście – szlak kajakowy 44 Wysp :

http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/124/66

 

WAŻNA WIADOMOŚĆ DLA MIŁOŚNIKÓW WĘDKOWANIA :

Wszystkie informacje znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą  w Słupsku.

Przed wykupieniem karty zapoznajcie się Państwo z mapą  obszarów objętych ochroną i zakazem wędkowania.

https://girm.mojbip.pl/170.html

Poniżej znajdą Państwo  nr  konta bankowego , informacje na temat zezwoleń oraz mapy obszarów objętych ochroną :

https://girm.mojbip.pl/202.html 

 

Ważne: Okres ważności uprawnień biegnie od dnia wniesienia opłaty.

Wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich Rzeczpospolitej Polskiej może być prowadzone na podstawie:

  1. dowodu uiszczonej opłaty przez osoby fizyczne na prowadzenie połowów z brzegu lub innych niż statek urządzeń pływających;

Opłaty:

  • 7,00 zł w przypadku tygodniowego okresu połowów;
  • 11,00 zł w przypadku miesięcznego okresu połowów;
  • 42,00 zł w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów.
  • 32,00 zł w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów dla członków rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2017 r. poz.1832)

OSOBA FIZYCZNA WYKONUJĄCA RYBOŁÓWSTWO REKREACYJNE JEST OBOWIĄZANA POSIADAĆ DOWÓD UISZCZENIA OPŁATY.

Okręgowy Inspektorat zgodnie z ustawą nie wydaje zezwoleń w formie „papierowej”, uprawnienia do wędkowania na wodach morskich uzyskuje się przez dokonanie wpłaty na wskazane niżej konto.

Osoba fizyczna wykonująca rybołówstwo rekreacyjne powinna posiadać dokument tożsamości, zawierający jej imię, nazwisko i adres, dowód uiszczenia opłaty oraz w przypadku osób korzystających ze zniżek, dokument uprawniający do zniżki.

Ważne: Okres ważności uprawnień biegnie od dnia wniesienia opłaty.

W/w opłaty należy wnosić na konto Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku na rachunek:

 

NBP O/Gdańsk

 60 1010 1140 0003 5822 3100 0000

 

W tytule przelewu proszę podać: „za wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na okres …(tydzień/miesiąc/rok) „ oraz „Imię i Nazwisko”

 

Podstawa prawna:

Art. 90 ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.2015, poz.222 z póź.zm.)

Art.16. Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz.U.2015, poz.1015 z póź.zm.)

 

 

 

 

 

 

Przypominamy,że Dom Gościnny Ptaszarnia oferuje Państwu komfortowe noclegi w Świnoujściu na Wyspie Karsibór  🙂

 

 

 

 

Świnoujście noclegi,noclegi Świnoujście,noclegi  na Wyspie Karsibór,Karsibór,Wyspa Karsibór noclegi,agroturystyka Karsibór,Karsibór agroturystyka,Świnoujście agroturystyka,agroturystyka Świnoujście,Wyspa Karsibór,noclegi Karsibór,Karsibór noclegi